YEREL YÖNETİMLER > İzmir’de hangi ilçeler bölünüyor? Hangi ilçeler kuruluyor? İzmir’de hangi ilçeler bölünüyor? Hangi ilçeler kuruluyor?

İzmir’de hangi ilçeler

bölünüyor? Hangi ilçeler

kuruluyor?…

2019 Yerel seçimleri hesaplarını A’dan Z’ye değiştirecek bir proje için düğmeye basıldı. İzmir’in hemen hemen bütün ilçelerinin etkileneceği projede hangi ilçeler bölünüyor, hengi ilçeler kuruluyor netleşmeye başladı

İzmir'de hangi ilçeler bölünüyor? Hangi ilçeler kuruluyor?

BÜNYAMİN DOBRUCALI / ÖZEL HABER

İzmir’in geleceğini bambaşka bir boyuta taşıyacak projenin taslak planı ortaya çıktı. 30 ilçeli kentte sınırlar değişiyor, yeni ilçeler kuruluyor. AK Parti’nin İzmir’le ilgili mega projesinde hangi ilçeler bu değişimden etkileniyor ve bu değişim sandığa nasıl yansıyacak soruları da projenin mimarları tarafından masaya yatırılmış durumda.

KARABAĞLAR’DAN 1O MAHALLE

AK Parti-CHP rekabetine sahne olan İzmir’de yeni plandan en çok etkilenecek ilçe Karabağlar olacak. 2009 seçimleri öncesi Konak’tan koparılarak oluşturulan ilçede iki ana değişiklik olacak. Şuan Karabağlar’da olan Hatay Cadddesi civarındaki 10 mahalle Konak’a geri dönüyor. İkinci radikal değişimse ilçenin tarihi kökeniyle ilgili. Ortaya çıkacak olan yeni ilçenin adı Karabağlar’dan Yeşilyurt’a dönüşecek. Plan bu haliyle yaşama geçmesi halinde bir anlamda Karabağlar adı tarih olacak.

NARLIBAHÇE GELİYOR

Bir zamanlar Narlıbahçe olarak sınırları çizilen ilçe ikiye bölünmüş ve ortaya Güzelbahçe’yle Narlıdere olarak iki nüfus yoğunluğu az ilçe çıkmıştı. AK Parti bir anlamda eskiye dönüş yaparak iki ilçeyi yani Güzelbahçe ve Narlıdere’yi tekrar birleştirerek ‘Narlıbahçe’ adıyla yeni bir ilçe kurmak istiyor.

BU KEZ BORNOVA BAYRAKLI’DAN ALACAK

Tıpkı Karabağlar’ın Konak’tan ayrılması gibi 2009 doğumundan nasibini alan diğer ilçe Bornova ve Karşıyaka’dan gelen mahallelerle oluşturulan Bayraklı olmuştu. Yeni projede son paylaşımda Bayraklı’da kalan Mansuroğlu Mahallesi Bayraklı’dan alınıp yeniden Bornova’ya iade edilecek.

GÜLTEPE İLÇE OLUYOR

Konak ve Bornova’nın yaşayacağı değişim bunlarla sınırlı değil. İzmir’in yerel yönetim tarihinde yeri olan Gültepe, aynı isimle yeniden belediyesine kavuşacak gibi görünüyor. Projeye gore Konak’tan koparılıp yeni ilçe haline gelecek olan Gültepe’ye Bornova’dan koparılacak Altındağ eklenecek.

GÖRECE GAZİEMİR’İN

Değişimden etkilenecek ilçeler arasında Menderes ve Gaziemir de var. Şuan Menderes ilçe sınırları içinde yer alan Görece’nin yeni adresi Gaziemir olacak.

ÖZDERE, GÜMÜLDÜR, ÜRKMEZ YENİDEN

İzmir’in güneyindeki radikal değişimlerden biri de Ürkmez, Gümüldür ve Özdere’yle ilgili olacak. Seferihisar’dan koparılacak Ürkmez’le, Menderes’ten koparılan Gümüldür ve Özdere tek bir ilçe çatısı altında birleştiriliyor. İlçenin ismi konusunda henüz netleşmiş bir durum yok.

OLİMPİYAT EVLERİ KARABAĞLAR’A

Bulunduğu konum itibarıyla Karabağlar’a yakın olan ancak Balçova sınırları içinde yer alan Olimpiyat Evleri Balçova’dan koparılıp Karabağlar’a bağlanıyor. Olimpiyat Evleri’nde oturan birinin bağlı olduğu Balçova’yla ilgili işlem yapmak istemesi halinde kilometrelerce uzakta bulunan Çetin Emeç Muhtarlığı’na gitmek zorunda kalması bu kararın alınmasında en önemli etkenlerden biri olarak öne çıkıyor.

YENİ TABLODA SİYASİ ANLAMDA KİM KARLI ÇIKIYOR ?

İzmir’in 21.Yüzyıldaki ilk dev projesinden en karlı çıkacak olan parti, projenin sahibi olan AK Parti olacak. 2009 ve 2014 yerel seçim sonuçlarının projenin ana hatlarının ortaya çıkarılmasında etkili olduğu tahmin ediliyor. Kağıt üstündeki tahminlere göre şuan CHP’de olan Karabağlar, Bayraklı, Gaziemir, Seferihisar kesin olarak AK Parti’ye geçiyor. Yeni kurulacak olan Gültepe’yle Ürkmez, Gümüldür, Menderes birleşmesinden oluşacak olan ilçede de AK Parti’nin kazanma ihtimalinin kuvvetli olacağı düşünülüyor.

PROJE ANKARA’DA

İzmir’de AK Parti’nin beyin takımında yer alan ve Binali Yıldırım’a yakın olan isimler tarafından taslağı hazırlanan mega proje Ankara’ya ulaştı. İnce eleyip sık dokuyan ve acele karar vermek istemeyen AK Parti kurmayları projenin tüm detaylarını en ince ayrıntısına kadar hesaplamaya çalışıyor. Projenin son halinin Binali Yıldırım’a sunulması, Yıldııım’ın okey vermesi halinde Başbakan Davutoğlu’nun önüne konulması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir